Confidence

CONFidence 2009 za nami!

To były dwa niesamowite dni, wypełnione nie tylko świetnymi wykładami, ale też hackowaniem, zdobywaniem nowych umiejętności na warsztatach, gorącymi dyskusjami w kuluarach i imprezami.

Pierwszy dzień CONFidence rozpoczął się o 8 rano, kiedy nasze śliczne hostessy otworzyły rejestrację. Kijów.Centrum, miejce CONFidence 2009, było szturmowane od samego rano przez tłum 450 uczestników, którzy nie chcieli się spóźnić na wykład naszego gościa honorowego Bruce Schneiera. Jego wizyta w Polsce była długo oczekiwana i komentowana przez media. Nic w tym dziwnego skoro jest jedną z czołowych postaci branży bezpieczeństwa. Bruce podzielił się swoim wieloletnim doświadczeniem i poglądami na temat bezpieczeństwa podczas wykładu Reconceptualizing Security. Zaraz po nim wystąpiła Joanna Rutkowska, która przedstawiła TPM (Trusted Platform Module) i zachęcała do zwrócenia większej uwagi na bezpieczeństwo na poziomie sprzętowym. W dalszej części CONFidence wystąpili m. in. Alberto Revelli and Nico Leidecker z prezentacją Introducing Heyoka: DNS Tunneling 2.0; Alexander Kornbrust, który mówił o Oracle i SQL Injections w aplikacjach webowych, a także Michał Sajdak ze świetną prezentacją podczas, której pokazywał na żywo jak łatwo można włamać się na domowe routery.

Drugi dzień otworzył Jacob Appelbaum, który przedstawił TOR (The Onion Routing ), projekt mający na celu zwiększenie anonimowości i prywatności w sieci przez przekazywanie komunikacji poprzez rozproszoną sieć przekaźników sieciowych uruchamianych przez wolontariuszy rozlokowanych na całym świecie. Możesz dowiedzieć się więcej na temat TORa i przeczytać obszerny wywiad z Jacobem tutaj. Po Jacobie, wystąpili także Tavis Ormandy, członek Google Security Team, który specjalizuje się w znajdowaniu dziur w systemach uniksowych; Alession Pennasilico, który przedstawił problem ataków przy użyciu botnetów i zaproponował wykorzystanie patentów OpenBSD jako rozwiązanie problemu. Popołudniu wysłuchaliśmy także Christiana Heinricha, lidear projektu Google Hacking, Mike Kempa, który mówił o rootkitach oraz Raoula Chiese, który pokazał niebezpieczne związki między środowiskiem hackerów a służbami specjalnymi i wywiadem.

Prezentacje najlepszych światowych ekspertów to nie wszystko co przygotowaliśmy dla uczestników CONFidence 2009. Wszyscy, którzy chcieli zrobić sobie przerwę mogli zagrać w piłkarzyki, pograć na fliperze, albo wziąć udział w Capture the Flag przygotowanym przez Jarosława Sajko z firmy pentesters.pl i Andresa Riancho z Bonsai - information security. CtF składał się z 15 zadań (web, networking i forensics), walka była zacięta, a wygrał zespół Gynvael Coldwind i Mateusz ‘j00ru’ Jurczyk. Gynvael był chyba najaktywniejszym hakerem na CONFidence bo wygrał także konkurs ESET crackme, zorganizowany przez ESET, Złotego Sponsora konferencji. Jak widzicie sponsorzy stanęli na wysokości zadania i zrobili wszystko, żeby zainteresować Was swoją ofertą. F5 także przygotowało konkurs (Try to Break F5 Security) oraz darmowe warsztaty przedstawiające rozwiązani oparte o infrastrukturę F5 BIG-IP.

Wiele osób twierdzi, że na konferencjach ważniejsza od samych wykładów jest możliwość spotkania z ludźmi z branży, wymiana doświadczeń i dyskusje w kuluarach. Staraliśmy się, aby nie zabrakło i tego, stąd wszystkie imprezy towarzyszące CONFidence: Hackers’ Movie Night, impreza pokonferencyjna, a także możliwość zatrzymania się w Hackers’ Squad (dwa hostele wynajęte dla uczestników CONFidence).

W imieniu wszystkich osób zaangażowanych w organizację CONFidence, chcemy podziękować Wam za przybycie i współtworzenie świetnej atmosfery na konferencji. Dziękujemy!Po raz kolejny, dzięki Wam udowodniliśmy, że społeczność w Polsce chce się spotykać i ma wiele do powiedzenia. Co więcej, cieszymy się, że w tym roku CONFidence był naprawdę międzynarodowym wydarzeniem, ponad 1/3 z 450 naszych uczestników przyjechała z zagranicy: Niemiec, Czech, Hiszpanii, Włoch, Szwecji, Rosji, Ukrainy etc.

Uwaga! Już wkrótce na stronie CONFidence pojawią się slajdy i nagrania audio z prezentacji. Filmy opublikujemy nieco później. Ponadto, jeśli robiłeś zdjęcia na CONFidence, podziel się nimi! Wyślij fotki do Ani (anna.kolodziejczyk(at)proidea.org.pl), a zyskasz naszą dozgonną wdzięczność :)

Chcemy także podziękować sponsorom CONFidence oraz naszym patronom medialnym.